jasmin stavros | 1954 - 2023

Jasmin Stavros, hrvatski glazbenik, preminuo je u 68. godini

Jasmin Stavros, hrvatski pjevač, preminuo je u srijedu, 3. svibnja 2023. godine u dobi od 68 godina. Jasmin je imao vrlo tešku bolest – rak kostiju, koju, nažalost, nije uspio pobijediti. Podsjetimo, krajem ožujka 2023. godine potvrđeno je da boluje od raka kostiju koji se proširio i na želudac, a odmah je nakon dijagnoze hospitaliziran u zagrebački KBC Rebro.

“Bolest je nastala tamo negdje u prvom mjesecu 2023. godine. Imao sam bolove u trbuhu i onda sam dobio čir na dvanaestercu. To su mi hitno operirali u Karlovcu, a onda sam dobio i sepsu pa su me prebacili na jedan bolnički odjel karlovačke bolnice. Tamo sam bio nekih 12, 13 dana, a kada sam došao kući odmah sutradan sam otišao u Vinogradsku bolnicu jer nisam mogao izdržati od bolova. A nije se znalo što mi je…”, rekao je nedavno Jasmin Stavros.

Jasmin Stavros rođen je kao Milo Vasić u Splitu 1. studenog 1954. godine, a bio je poznat kao hrvatski bubnjar i pop pjevač. Završio je osnovnu glazbenu školu (klavir) i srednju glazbenu školu (kontrabas). A uz sviranje instrumenata, dvije godine je išao na sate solo pjevanja kod profesorice Ristić u Splitu koja mu je impostirala glas i naučila ga tehnikama pjevanja i disanja. Od dvanaeste godine svira bubnjeve, a već s 15 profesionalno svira u brojnim splitskim sastavima.

Jasmin je svirao u grupama Delfini, Mladi batali (današnji Magazin), More i Put

1973. godine počinje otkrivati jazz glazbu, a od 1978. radi kao studijski bubnjar u Jugotonu. I dodajmo, Jasmin je bio jedan od najtraženijih bubnjara u bivšoj Jugoslaviji. Surađivao je s brojnim glazbenicima – Josipom Lisac, Arsenom Dedićem, Duškom Lokinom, Mišom Kovačem, Ivicom Šerfezijem, Nedom Ukraden, Ljupkom Dimitrovskom… A najveći financijski uspjeh mu je donijela pjesma Đuli koju je snimio s Danijelom Popovićem.

80-ih godina 20. stoljeća otišao je u Ameriku. Tamo se zadržao dvije godine, a za to vrijeme je u New Yorku završio privatnu jazz akademiju Stanley Spector. Kao jedan od najboljih studenata i zapravo najbolji student iz Europe, dobio je 1982. godine zelenu kartu za boravak u Americi. No, u tom je trenutku već imao ženu i dvoje djece zbog kojih se ipak odlučio vratiti u domovinu. Zanimljivo je spomenuti da je prije odlaska u Ameriku četiri godine svirao udaraljke u zagrebačkom HNK-u. Tada su mu dirigirali Vjekoslav Šutej, Nikša Bareza, Silvije Bombardelli i Boris Papandopulo. Također, paralelno je snimao ploče i svirao u bendu Olivera Dragojevića i Meri Cetinić. Više o Jasminu Stavrosu doznajte na Wikipediji.

VIDEO SPOT: Jasmin Stavros – Ej, zora je

Tagged