Oortov oblak je hipotetično područje Sunčevog sustava koje se smatra golemim sferičnim omotačem sastavljenim od ledenih tijela i ostataka materijala koji su preostali nakon formiranja Sunčevog sustava prije otprilike 4,6 milijardi godina. Nalazi se na ogromnoj udaljenosti od Sunca, procijenjeno između 2.000 i 100.000 astronomskih jedinica (AJ), što ga čini najudaljenijom granicom Sunčevog sustava.
Oortov oblak je dobio ime po nizozemskom astronomu Janu Oortu, koji je 1950. godine predložio njegovo postojanje kao objašnjenje za postojanje dugoperiodičnih kometa. Naime, Oort je primijetio da se dugoperiodični kometi pojavljuju iz svih dijelova neba, što je sugeriralo postojanje sfernog oblaka kometnih jezgra koje okružuju Sunčev sustav.
- PROČITAJTE VIŠE: 3D printer | Inovativna tehnologija koja omogućava stvaranje fizičkih objekata iz digitalnih modela
Oortov oblak sadrži milijarde ili čak bilijune manjih tijela koja su uglavnom sastavljena od zaleđenih plinova i prašine. Ovi objekti su ostaci iz ranog Sunčevog sustava koje su gravitacijske interakcije s velikim planetima izbacile u daleke orbite. I dodajmo, ledena tijela u Oortovom oblaku mogu uključivati komete, patuljaste planete i druge zamrznute objekte.
Oortov oblak je područje Sunčevog sustavau je ekstremno niska
Tako je temperatura često ispod -250 °C i to prvenstveno zbog udaljenosti od Sunca. A Oortov oblak je podijeljen u dva dijela: unutarnji, također poznat kao Hillsov oblak) i vanjski Oortov oblak. Vanjski oblak je više sferičan i proteže se daleko od ravnine Sunčevog sustava, dok je unutarnji dio nešto spljošteniji. A kako uopće nastaju kometi?
Vjeruje se da većina dugoperiodičnih kometa potječe iz Oortovog oblaka. Povremeno, prolazak zvijezda u blizini ili gravitacijski utjecaji galaktičkog središta mogu poremetiti orbite ovih ledenih tijela, šaljući ih prema unutarnjem Sunčevom sustavu. Kada se približe Suncu, led na njihovoj površini sublimira i stvara sjajan rep, što ih čini vidljivima sa Zemlje.
Iako je postojanje Oortovog oblaka teoretsko, postoje jaki neizravni dokazi koji ga podržavaju
Analiza orbita dugoperiodičnih kometa, kao i računalne simulacije razvoja Sunčevog sustava, dosljedno ukazuju na postojanje ovog udaljenog spremnika kometnih tijela. Do sada nije bilo izravnog promatranja objekata iz Oortovog oblaka jer su oni premali, tamni i predaleko da bi se uočili postojećim teleskopima. Međutim, buduće svemirske misije i napredniji teleskopi mogli bi pružiti nove dokaze o ovom misterioznom dijelu Sunčevog sustava.
Oortov oblak je važan za razumijevanje nastanka i evolucije Sunčevog sustava. Istraživanje ovog područja moglo bi dati odgovore na pitanja o nastanku kometa, kao i pružiti bolje razumijevanje međuzvjezdanih objekata koji povremeno ulaze u Sunčev sustav. Iako je Oortov oblak još uvijek teorijska konstrukcija, njegov utjecaj na dinamiku Sunčevog sustava i nastanak dugoperiodičnih kometa čini ga ključnim dijelom astronomskih istraživanja. Razumijevanje ovog udaljenog područja moglo bi otkriti nepoznate aspekte evolucije Sunčevog sustava i njegovog položaja u galaksiji. Više o ovom svemirskom oblaku sa kraja našeg sustava možete doznati na Wikipediji.
Tehničke specifikacije Oortovog oblaka:
- Položaj: Od 2.000 do 100.000 AJ od Sunca
- Oblik: Sferni omotač koji okružuje Sunčev sustav
- Sastav objekata: Led (voda, amonijak, metan), prašina, stjenoviti materijali
- Procijenjena masa: 1 do 100 Zemljinih masa (vrlo nesigurno)
- Temperatura: Ispod -250 °C
- Izvor kometa: Dugoperiodični kometi i hipotetični međuzvjezdani objekti