cijene goriva | 2025.

Cijene goriva stalna su tema interesa građana, vozača i gospodarstvenika | Što sve utječe na cijenu goriva?

Cijene goriva, prvenstveno Eurosupera i Diesela, u Hrvatskoj stalna su tema interesa građana, vozača i gospodarstvenika. Njihov rast i pad direktno utječe na troškove života, prijevoza i poslovanja. No, što sve utječe na cijenu goriva i kako se građani mogu prilagoditi promjenama?

Što utječe na cijene goriva?

Cijena goriva na hrvatskim benzinskim postajama ovisi o nekoliko ključnih faktora:

  1. Cijena sirove nafte – Globalno tržište sirove nafte određuje osnovnu cijenu goriva. Ovisno o političkim krizama, sukobima, potražnji i ponudom, cijene mogu varirati.
  2. Tečaj dolara – Naftom se trguje u američkim dolarima, pa promjene tečaja dolara u odnosu na kunu (ili sada euro) izravno utječu na troškove nabave.
  3. Porezi i trošarine – Država kroz trošarine i PDV značajno utječe na konačnu cijenu goriva. U Hrvatskoj te naknade čine velik dio ukupne cijene.
  4. Marže distributera – Trgovačke marže benzinskih postaja i naftnih kompanija također imaju utjecaj na konačnu cijenu goriva.
  5. Opskrbni lanci i troškovi prerade – Troškovi transporta, skladištenja i rafiniranja goriva mogu se mijenjati, što utječe na maloprodajnu cijenu.

Kako se zaštititi od visokih cijena goriva?

Iako vozači ne mogu utjecati na globalne trendove, postoje načini kako smanjiti troškove goriva:

  • Pratite promjene cijena – Gorivo se u Hrvatskoj često mijenja utorkom, pa je korisno pratiti najave i natočiti prije mogućeg poskupljenja.
  • Vozite ekonomično – Lagana noga na gasu, pravovremeno mijenjanje brzina i održavanje stabilne brzine smanjuju potrošnju goriva.
  • Provjeravajte tlak u gumama – Nepravilno napumpane gume povećavaju otpor kotrljanja i troše više goriva.
  • Izbjegavajte prazni hod motora – Dugotrajno zagrijavanje vozila ili čekanje s upaljenim motorom nepotrebno troši gorivo.
  • Koristite aplikacije za najjeftinije benzinske postaje – U Hrvatskoj postoje aplikacije koje prikazuju gdje su najniže cijene goriva u vašoj blizini.
  • Dijelite prijevoz – Ako je moguće, dogovorite zajedničke vožnje s kolegama ili prijateljima kako biste smanjili individualne troškove.
  • Razmotrite alternativna goriva i električna vozila – Iako početna investicija može biti veća, dugoročno su električna i hibridna vozila ekonomičnija.

Hoće li cijene goriva rasti ili padati?

Prognoza cijena goriva ovisi o globalnim trendovima cijene sirove nafte, ali i odlukama regulatornih tijela. Vlada može intervenirati kroz ograničenje marži ili smanjenje trošarina, ali dugoročno se cijene formiraju na svjetskom tržištu.

Kako bi vozači bili spremni na moguće promjene, preporučuje se redovito praćenje vijesti i prilagodba vozačkih navika. Pametna potrošnja i ekonomska vožnja mogu pomoći da se smanji udar na kućni budžet, bez obzira na kretanje cijena na pumpama. A više informacija o nafti znanoj i kao “crno zlato” možete doznati na Wikipediji.

Tagged