Film “47 Ronin”, redatelja Carla Rinscha, objavljen 2013. godine, pokušava spojiti povijesnu japansku legendu o časti i osveti sa zapadnjačkom fantazijom i holivudskim spektaklom. U glavnoj ulozi je Keanu Reeves kao Kai, tajanstveni polu-Japanac, polu-Englez, kojeg su udomili samuraji, ali nikada potpuno prihvatili. Iako film vizualno oduzima dah i nudi zanimljiv miks elemenata japanske kulture, mitologije i akcije, njegov pokušaj da od povijesne drame napravi epski blockbuster rezultirao je podijeljenim kritikama i slabim prihodom na kino-blagajnama.
Temeljna priča filma temelji se na stvarnim događajima iz ranog 18. stoljeća u Japanu, poznatim kao “priča o 47 ronina” – skupini samuraja bez gospodara koji su, vođeni kodeksom časti (bushidō), osvetili smrt svog gospodara i potom izvršili ritualno samoubojstvo (seppuku). Također, ovaj film uzima duboko ukorijenjenu priču i nadograđuje je fantastičnim elementima: vješticama koje se pretvaraju u zmajeve, divovima, mitskim čudovištima i nadnaravnom magijom.
Reevesov lik Kai dodaN je kao vanjski promatrač. On je polu-stranac, izopćenik s nejasnim nadnaravnim sposobnostima, koji se mora dokazati i pridružiti borbi za osvetu i čast. Iako njegov nastup nije loš, lik djeluje dodano kako bi se zadovoljila zapadnjačka publika, čime se narušava autentičnost legende. Ostali članovi glumačke postave, poput Hiroyukija Sanade u ulozi vođe Oishija, donose više emocionalne težine i uvjerljivosti. No, njihovi likovi često ostaju nedovoljno razrađeni.
S vizualne strane ovaj film je vrlo impresivan
Dizajn kostima, scenografija i borbene scene odišu estetikom feudalnog Japana, obogaćenom CGI efektima. Film kombinira samurajski kodeks s fantasy estetikom koja podsjeća na Gospodara prstenova ili 300. Međutim, dok slike ostavljaju snažan dojam, priča pati od površnog razvoja likova, predvidljive naracije i narušene ravnoteže između povijesnog i izmišljenog. Uz to, jedan od ključnih problema filma je to što se ne može odlučiti želi li biti epska povijesna drama, fantasy avantura ili holivudski akcijski spektakl.
U pokušaju da zadovolji sve, ne uspijeva u potpunosti u nijednom. Emocionalna težina originalne legende – čast, žrtva, odanost – razvodnjena je zbog potrebe za efektima i akcijom. Uz to, film je doživio slab prijem i kod publike i kod kritike. Iako je imao budžet od oko 175 milijuna dolara, 47 Ronin je zaradio znatno manje od očekivanog. A to ga je učinilo jednim od većih komercijalnih promašaja desetljeća. Ipak, s vremenom je stekao određeni kultni status među obožavateljima istočnjačkih tema, vizualnog spektakla i Keanu Reevesa.
U konačnici, 47 Ronin je film s ambicijom i vizualnim potencijalom, ali s neujednačenom naracijom i emocionalnom plitkoćom. On ostaje zanimljiv primjer kako holivudska adaptacija autentične kulture može vizualno očarati, ali istodobno promašiti bit priče koju pokušava ispričati. A više o ovom filmu možete doznati na IMDB-u, a on na toj stranici ima ocjenu 6.2/10.