hnk rijeka - gnk dinamo zagreb | hrvatska nogometna liga

Rijeka – Dinamo 1:2 | Plavi velikim preokretom u 33. kolu HNL-a pobijedili Riječane i osigurali novi naslov prvaka Hrvatske!

Rijeka i Dinamo odigrali su u 33. kolu vjerojatno najvažniji susret ovogodišnje Hrvatske nogometne lige. A u ovoj utakmici koja se igrala na stadionu Rujevica u Rijeci u nedjelju, 5. svibnja 2024. godine Plavi su vješto pobijedili Riječane sa 1:2 i tako vjerojatno, tri kola prije kraja, osigurali novi naslov prvaka Hrvatske! Što se tiče samog susreta, poveli su Riječani iz kaznenog udarca na početku drugog dijela. Kriva za penal bio je Ronael Pierre-Gabriel, a sigurni izvršitelj Marko Pjaca.

No, uslijedio je veliki preokret. Prvo je Bruno Petković izborio slobodni udarac, a onda ga je sam izveo i prekrasno pogodio gol sa 20-ak metara za izjednačenje. A kada se već počelo razmišljati i o podjeli bodova, Arber Hoxha je iz munjevitog kontranapada u 89. minuti, samo dvije minute nakon ulaska, dao pobjednički gol za Plave. Nakon ove velike pobjede Dinamo ima četiri boda prednosti nad Rijekom, a do kraja ovogodišnjeg izdanja HNL-a ima još samo tri kola. Točnije, Dinamo je prvi sa 74 boda, a druga je Rijeka koja ih ima 71. Nakon još jednog poraza, ovoga puta od Varaždina na Poljudu, Hajduk je i dalje treći sa 61 bodom. A Osijek je potvrdio četvrto mjesto pobjedom nad Lokomotivom, izravnim rivalom za Europu.

“Podijelio bih utakmicu na dva dijela. Na prvo poluvrijeme u kojem je Rijeka bila bolja u svim segmentima i na drugi dio u kojem smo uspostavili balans i u kojem smo pokazali mentalnu snagu i iskustvo. A u tom prvom dijelu nismo se uspjeli nametnuti. Što u posjedu, što u fazi obrane na prvim i drugim loptama. Na poluvremenu smo odlučili promijeniti sustav kako bismo dobili balans. I dobili smo ga, ali uslijedio je šok – zakašnjela reakcija Pierre-Gabriela… Ali, pokazala je momčad veliku mentalnu snagu i iskustvo u ovakvim utakmicama. Nismo se predavali. Bruno Petković zabio je fenomenalan pogodak, a poslije njega i Arber Hoxha i to dvije minute nakon ulaska. Ukratko, osvojili smo važna tri boda u izravnom dvoboju protiv suparnika koji cijelu sezonu igra fantastično”, rekao je Sergej Jakirović, trener Dinama.

Bruno Petković je odigrao svoju 250. utakmicu za Plave i ponovno je pokazao klasu

“On sigurno jako utječe na momčadsku igru, a jesenas smo imali problem kada je bio dva mjeseca ozlijeđen. Dokazana je klasa, hrvatski reprezentativac. Nema potrebe objašnjavati koliko je važan. I to u svakom smislu te riječi. A što se tiče naše igre u prvom dijelu, to što smo se povukli, to nije bilo planski. Željeli smo se nametnuti, ali nismo imali dobar protok. Slabo smo okretali strane do naših wing-backova. Kada bi otišli na suparničku polovicu ostao je veliki razmak između linija, od obrane do napadača bilo je čak 60 metara. Radili smo tehničke greške, nismo imali reakciju na druge lopte. U sredini su Toni Fruk i Veldin Hodža ostajali sami i imali otvoreni koridor. To nije bilo dobro”, smatra trener Plavih.

“A što se tiče ova zadnja tri kola pred nama i titule prvaka, još ništa nije riješeno, tj. sve dok je god matematika u igri. Tri kola su do kraja, u igri je devet bodova, a imamo plus četiri u odnosu na Rijeku. Znamo što nam je činiti. Dolazi nam Osijek i moramo napraviti sve da pobijedimo. Odlučujemo sami o sebi i to je ono što smo željeli cijelo vrijeme dok smo lovili momčadi ispred sebe”, rekao je Sergej Jakirović, trener Dinama. Više informacija o treneru Dinama doznajte na Wikipediji.

“Nogomet se igra za golove. U prvom poluvremenu smo Dinamove pokušaje sveli na minimum, a s druge strane imali smo 13 udaraca po golu. Teško je reći morate bolje. Niti jednom svom igraču ne zamjeram ništa, ali igrate protiv Dinama… I onda se dogodi slobodan udarac, individualna kvaliteta Petkovića i nemam što reći, vrhunski gol. Morali smo krenuti va banque jer znamo da nam bod malo znači. Imali smo stativu, ali Dinamo nas je iskontrirao. Čestitam im na pobjedi, a svojim igračima nemam ništa za zamjeriti, svi su dali sve od sebe. Sada ćemo biti pametniji. Imamo pet utakmica u dva tjedna i svi će dobiti priliku. Maksimalno ćemo se koncentrirati na završnicu sezone i Kup kojeg ćemo pokušati osvojiti”, rekao je Željko Sopić, trener Rijeke.