U Laubi – kući za ljude i umjetnost U petak, 9. siječnja 2026. godine, u 20 sati, otvara se izložba “Riječi, slike i snovi – plakati iz zbirke Petra Smiljanića”, koja donosi više od 400 plakata iz bogate kolekcije Petra Smiljanića. Dodajmo da kolekcija broji desetak tisuća plakata nastalih od prvih desetljeća 20. stoljeća do početka 2000-ih. Sama izložba podijeljena je u četiri velike cjeline, a one prikazuju najzanimljivije filmske i kazališne plakate, plakate manifestacija iz politike, sporta, glazbe i likovne umjetnosti, kao i plakate u svojstvu samostalnih umjetničkih djela. Izložbu suorganiziraju Lauba – Kuća za ljude i umjetnost i HDD – Hrvatsko dizajnersko društvo, a bit će otvorena do nedjelje, 25. siječnja 2026. godine.
Posebnu pažnju privlači kurirana selekcija autora koji su oblikovali regionalnu vizualnu kulturu. Točnije Borisa Bućana, Mirka Ilića, Mihajla Arsovskog, Ivana Picelja, Borisa Ljubičića, Ferenca Barátha, Matjaža Vipotnika, Dalibora Martinisa, Vladu Marteka i grupu OHO. Ali i utjecajne kolektive poput Novog Kolektivizma i studija Imitacija života. Dodajmo, filmski plakati prikazuju evoluciju od ilustracije prema fotografiji i portretima zvijezda. Uključujući i kuriozitete poput plakata poljskih autora za jugoslavenske filmove.
- PROČITAJTE VIŠE: Povratak u budućnost | Kultni SF serijal i legendarna trilogija o Martyju McFlyju i putovanju kroz vrijeme
Kazališni i festivalski plakati oslikavaju dizajnersku slobodu i subverziju 60-ih do 80-ih godina. I to kroz radove Teatra &td, Ifske i Studentskog satiričkog glumišta. Ali i kroz manifestacije koje su oblikovale kulturni prostor bivše države. Od Novih tendencija i GEFF-a do Muzičkog biennala, Eurokaza, Univerzijade 1987. i Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. Izložba “Riječi, slike i snovi – plakati iz zbirke Petra Smiljanića” donosi vizualni kompas generacija, biljeg vremena i kolektivnog pamćenja. I pruža posjetiteljima jedinstvenu priliku da kroz dizajn otkriju duh prošlih desetljeća i trajnu vrijednost umjetničkog izraza.


