“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”, redatelja Alejandra Gonzaleza Inarritua, jedan je od najoriginalnijih i najhvaljenijih filmova desetljeća. Premijerno prikazan 2014. godine, film je osvojio četiri Oscara, uključujući one za najbolji film, režiju, originalni scenarij i kameru. A ova crnohumorna drama istražuje krhkost ega, sukob između umjetnosti i komercijalizma te borbu za relevantnošću u suvremenom svijetu.
Glavni lik je Riggan Thomson (Michael Keaton), glumac koji je nekoć stekao globalnu slavu glumeći superjunaka Birdmana u blockbuster franšizi. Međutim, sada, godinama nakon što je napustio tu ulogu, Riggan pokušava obnoviti svoju karijeru. Ali i potvrditi svoju umjetničku vrijednost tako što režira, producira i glumi u ozbiljnoj kazališnoj adaptaciji priče Raymonda Carvera na Broadwayu.
- PROČITAJTE VIŠE: Monovolumen | Automobil za obitelj, udobnost i praktičnost
No, između kreativnog pritiska, financijskih problema, napetih odnosa s kolegama i unutarnjih glasova sumnje – utjelovljenih kroz halucinacije Birdmana – Riggan se sve više gubi između stvarnosti i iluzije. Michael Keaton, koji je sam bio poznat po ulozi Batmana u 1990-ima, briljira u ulozi Riggana, donoseći mu dubinu, ranjivost i autentičnost. A film time stvara dodatni metatekstualni sloj. Tako publika istovremeno gleda priču o fiktivnom Birdmanu i rezonira s Keatonovom vlastitom glumačkom karijerom.
Film “Birdman” odlikuje sjajna glumačka postava
Pored Keatona, izvanredne izvedbe pružaju i Edward Norton kao Mike Shiner, talentirani, ali egocentrični glumac koji dodatno destabilizira Rigganovu produkciju. Tu je i Emma Stone koja glumi Sam, Rigganovu otuđena kći, koja je i bivša ovisnica. A Naomi Watts je Lesley, glumica koja se prvi put pojavljuje na Broadwayu.
Jedna od najupečatljivijih karakteristika filma je njegova tehnička izvedba. Naime, Birdman je snimljen tako da izgleda kao jedan neprekinuti kadar. Kinematograf Emmanuel Lubezki majstorski koristi duge kadrove i neprimjetne prijelaze. Ona tako stvara osjećaj stalnog toka vremena i emocionalne napetosti koja nikad ne popušta. A taj pristup dodatno pojačava osjećaj uronjenosti u Rigganov tjeskobni svijet.
Filmska glazba, koju je skladao Antonio Sanchez, sastoji se gotovo isključivo od improviziranih jazz bubnjeva
Što dodatno pojačava osjećaj unutarnje napetosti i kaotičnog ritma života glavnog junaka. A Birdman nije samo film o kazalištu, slavnom statusu ili psihološkoj borbi – to je refleksija o čovjekovoj potrebi da bude priznat i voljen. Film se surovo i duhovito obračunava s hollywoodskim industrijskim mehanizmima, narcisoidnošću glumaca i površnošću suvremenih medija.
Dodajmo da redatelj Alejandro Gonzalez Inarritu uspijeva balansirati satiru, dramu i fantaziju na jedinstven način, stvarajući djelo koje je istovremeno inteligentno, smiješno i duboko potresno. A danas, više od deset godina nakon izlaska, “Birdman” i dalje stoji kao moćan prikaz borbe između unutarnjih demona i vanjskih očekivanja – borbe koja nikada ne prestaje, osobito za one koji žive od priznanja i slave. Više o ovom filmu možete doznati na IMDB-u, a on na toj stranici ima ocjenu 7.7/10.
10 zanimljivosti o filmu Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance):
- Jedan kadar, cijeli film | Film je snimljen tako da izgleda kao da je cijeli u jednom neprekinutom kadru, iako je zapravo sastavljen od više dugih scena vješto montiranih kako bi dojam kontinuiteta bio savršen.
- Inarritu protiv CGI-a | Redatelj Alejandro G. Iñárritu želio je minimalno koristiti računalne efekte, pa su mnoge “leteće” scene snimane pomoću žičanih sustava i fizičkih trikova.
- Michael Keaton kao meta-komentar | Keaton, poznat po ulozi Batmana, glumi glumca koji je nekad bio superheroj Birdman, što stvara paralelu između njegove stvarne karijere i lika u filmu.
- Improvozirana glazba | Bubnjarska pratnja koju čujemo kroz film gotovo je u potpunosti improvizirana. A izveo ju je meksički bubnjar Antonio Sánchez.
- Snimano u stvarnim kazalištima | Velik dio filma snimljen je u stvarnom kazalištu St. James Theatre na Broadwayu u New Yorku.
- Nema mjesta za pogrešku | Budući da su scene bile dugačke i snimane u jednom kadru, ako bi netko pogriješio u 8. minuti, cijela scena bi se morala ponavljati ispočetka.
- Oscarski trijumf | Film je 2015. godine osvojio četiri Oscara – za najbolji film, režiju, originalni scenarij i kameru (Emmanuel Lubezki).
- Nerealna kamera | Kamera se kreće poput “nevidljivog duha”. Ona lebdi kroz zidove, nadlijeće ulice i kazališne hodnike, čime pojačava dojam unutarnjeg kaosa glavnog lika.
- Edward Norton kao karikatura samog sebe | Lik kojeg tumači Norton inspiriran je njegovim stvarnim reputacijom “teškog” glumca na setu.
- Završetak koji se tumači različito | Iñárritu nikad nije potvrdio što se točno dogodilo u posljednjoj sceni. I tako je potaknuo beskrajne rasprave o tome je li Birdman preživio ili prešao u metaforu.
6 sličnih filmova:
- Black Swan / Crni labud (2010.) | Redatelj Darren Aronofsky donosi psihološki triler o balerini (Natalie Portman) koja se gubi između stvarnosti i halucinacije u potrazi za savršenstvom. Film dijeli s “Birdmanom” opsesivnu introspekciju umjetnika koji se raspada pod pritiskom vlastitih ambicija.
- Whiplash (2014.) | Mladi bubnjar i njegov brutalni mentor bore se u nemilosrdnoj glazbenoj školi. A ujedno i istražuju granice talenta, strasti i ludila. Poput “Birdmana“, film govori o cijeni umjetnosti i opsesiji uspjehom. Više o ovom sjajnom filmu možete doznati ovdje.
- The Wrestler / Hrvač (2008.) | Aronofsky ponovno istražuje pad slavnog izvođača. A ovoga puta umirućeg hrvača koji pokušava vratiti smisao života. Melankolična priča o slavi, tijelu i prolaznosti, tematski jako bliska “Birdmanu“.
- Synecdoche, New York (2008.) | Film Charlieja Kaufmana o kazališnom redatelju koji stvara beskonačnu predstavu o vlastitom životu. Kompleksan, metanarativan i emocionalno razoran – sličan Birdmanu po temi stvaranja i samouništenja.
- The Truman Show / Trumanov show (1998.) | Jim Carrey glumi čovjeka čiji je cijeli život tajno pretvoren u televizijsku emisiju. Film dijeli Birdmanovu opsesiju granicom između fikcije i stvarnosti te potragom za autentičnošću. Recenziju ovog neobičnog filma možete pročitati ovdje.
- Adaptation (2002.) | Nicolas Cage tumači scenarista koji pokušava adaptirati knjigu dok se sam film pretvara u priču o njegovoj borbi. Inteligentna, duhovita meta-fikcija o kreativnoj blokadi i identitetu, u duhu “Birdmana“.