ad hoc | 2025.

Ad hoc | Što znači ovaj izraz i kako se koristi?

Izraz “ad hoc” potječe iz latinskog jezika i na hrvatskom doslovno znači “za ovu svrhu” ili “za ovaj slučaj”. U suvremenom jeziku, osobito u administraciji, politici, znanosti i poslovanju, koristi se za označavanje nečega što je stvoreno, organizirano ili odlučeno privremeno, radi rješavanja konkretnog problema ili potrebe, bez dugoročnog plana ili šire primjene.

Upotreba izraza “ad hoc” u svakodnevnom jeziku

U hrvatskom jeziku ovaj se izraz najčešće se koristi kao pridjev ili prilog u kontekstu:

  • ad hoc rješenja – privremena, često improvizirana rješenja osmišljena za trenutačne probleme
  • ad hoc odbor – posebno osnovano tijelo koje ima zadatak riješiti određeno pitanje i potom se raspušta
  • ad hoc sastanak – sastanak sazvan bez prethodne najave, u svrhu hitnog dogovora
  • ad hoc analiza – analiza koja se radi isključivo za specifičan slučaj ili trenutak

Dakle, nešto što je “ad hoc” često nije sustavno, planski ili trajno, već služi kao brza reakcija na određenu situaciju.

Primjeri iz prakse i jezične i stilske napomene

U političkom kontekstu, vlade ili gradske vlasti često osnivaju ad hoc povjerenstva koja se bave posebnim istragama, primjerice u slučaju neke krizne situacije. U poslovnom svijetu, menadžment može donijeti takva brza rješenja, pogotovo ako se, primjerice, pojavi iznenadni financijski rizik ili poslovna prilika. U znanosti, istraživači ponekad stvaraju takce hipoteze kako bi objasnili neočekivane rezultate koji ne odgovaraju postojećim teorijama. U informatici i računalnim mrežama pojam tako nazvana mreža odnosi se na mreže koje se stvaraju spontano, bez fiksne infrastrukture – uređaji se međusobno povezuju izravno, prema potrebi.

Budući da se radi o izrazu iz stranog jezika (latinskog), u hrvatskom se jeziku piše kurzivom (ako se koristi u tekstu) ili se označava navodnicima u formalnim kontekstima. Izgovor je obično “ad hok”, a ne “ad hoć” ili “ad ok”, što se ponekad pogrešno koristi. Iako je ovo koristan izraz, u nekim slučajevima ga je moguće zamijeniti hrvatskim izrazima poput: privremeno, posebno, neplanirano, improvizirano, specifično za ovu priliku, ovisno o kontekstu…

Ovaj izraz je nezaobilazan dio poslovnog, političkog i stručnog jezika jer sažeto označava privremena, ciljano usmjerena rješenja. Iako dolazi iz latinskog, dobro je ukorijenjen i razumljiv široj javnosti, ali je važno da se koristi s razumijevanjem i u prikladnim kontekstima. Njegova snaga leži upravo u tome što jasno upućuje na brze, ciljane i često neformalne reakcije na konkretne situacije.

Tagged