dinamo - lokomotiva | ht prva liga

Dinamo – Lokomotiva 3:2 | Plavi okrenuli 0:2 i u zadnjim trenucima pobijedili u prvom kolu HNL-a

Dinamo, aktualni prvak Hrvatske nogometne lige i gradski rival Lokomotiva otvorili su 32. nogometnu sezonu! Sezona 2022./2023. otvorila se na Maksimiru još jednim gradskim derbijem koji je još jednom pokazao da se Lokose nikada ne smije podcjenjivati. A sama utakmica je bila iznimno zanimljiva, dramatična i neizvjesna.

Susret je završio pobjedom Dinama rezultatom 3:2 i to nakon što se se Plavi vraćali nakon zaostatka od 2:0! Dodajmo da je preokret na susretu inicirao Josip Drmić. On je u svojoj premijeri u natjecateljskom dvoboju zaista zablista, a sam gol u sučevoj nadoknadi postigao je Luka Menalo! Dodajmo da su Lokosi zadnjih 12 minuta igrali bez isključenoga Matea Marića zbog grubog prekršaja na Stefanu Ristovskom.

Josip Drmić je u igru ušao s klupe i to u 24. minuti, a zaigrao je u napadu s Brunom Petkovićem. Njega je trener Ante Čačić uveo neposredno nakon što je Lokomotiva povela s 2:0. Također, uz njega je u igru uveo i Petra Bočkaja. Zanimljivo da je ovo bila prva utakmica u kojoj je Petković zaigrao s novim brojem na leđima. Naime, prešao je s desetke na devetku, dok je desetka osvanula na leđima darovitoga Martina Baturine. Doduše, mladi Dinamov vezist ovom prilikom nije ulazio u igru…

U prvih pola sata Lokomotiva je vodila 2:0 i imala jedan ponište gol

Sandro Kulenović je udarcem iz prve s desetak metara poslao loptu u sami kut za vodstvo Lokosa. Činilo se da u 15. minuti gosti vode i s 2:0, nakon što je Ibrahim u kaznenom prostoru proigrao Kulenovića, a on skrenuo loptu u mrežu. No, osječki je sudac Dario Bel nakon pregleda VAR snimke pokazao da nema pogotka, jer je u začetku akcije bio prekršaj u napadu. No, sedam minuta kasnije ipak je bilo 2:0 za Lokomotivu. Marko Vranjković nakon duplog je pasa s Ibrahimom na desnoj strani zavrnuo u sredinu. Dinamo je odbio loptu, ali na nju je ponovno natrčao Ibrahim s desna i mirno plasirao u suprotnu “malu mrežu”.

Trener Dinama Ante Čačić nakon drugog gola ubacuje Drmića i Bočkaja i tada kreće opća ofenziva Plavih koji su već u sljedećoj akciji postigli pogodak. Ristovski je u 25. minuti s desne strane ubacio dugu loptu u kazneni prostor, a Špikić ju je proslijedio za Drmića. On je oštro gađao, a lopta se od gostujućeg braniča i grede odbila u gol. Samo minutu i pol kasnije Drmić se silovito sjurio s desna i torpedirao loptu malo pored suprotne vratnice.

Utakmica je vrlo brzo ušla u egal

Već u 34. minuti su Plavi su ipak vratili utakmicu u egal. Ristovski je na desnoj strani proigrao Ivanušeca, a on lucidnom varkom prošao braniča. Loptu je tada zavrnuo na vrh peterca gdje je utrčao Drmić i ispred vratara Krševana Santinija zakucao je u mrežu. U prvoj minuti sučeve nadoknade vremena Robert Ljubičić je ubacio, Kevin Theophile priključio se napadu i glavom s lijeva vratio na “drugu vratnicu”. Tamo je bio osvanuo Menalo i, također glavom, u gužvi skrenuo loptu u mrežu za pobjedu!

“Još sam u najavi rekao da nas čeka teška utakmica na otvaranju sezone i tako je i bilo. Prvi smo zaprijetili, a nakon toga imali dvije tehničke pogreške i dozvolili da Lokomotiva olako dođe do vodstva. Ono što u cijeloj priči veseli je to da smo se uspjeli vratiti. Sigurno je da nije lako kad gubiš s 2:0, ali mijenjali smo sustav igre, imali tada igrača manje u sredini terena…”, rekao je trener Ante Čačić.

Plavi u drugom dijelu susreta Dinamo – Lokomotiva nisu baš lako dolazili do prilika

“Za Dinamo je u prilog išao i crveni karton koji je dobila Lokomotiva. No, došli smo do velika tri boda. Čestitam igračima, uspjeli su anulirati sve ono što nije bilo dobro i uspjeli su izvući rezultat. Normalno je da još nismo u punoj brzini. Ali kad ovako izvučeš rezultat, to je ipak poticajno. Iako, da je završilo neodlučeno također bi bilo zasluženo. Lokomotiva se pokazala kao dobro organizirana momčad s kvalitetnim pojedincima. Gledali smo dobru, zanimljivu utakmicu, a za nas trenere malo dramatičniju. Moram spomenuti naše navijače koji su svih 90 minuta bili poticajni iako smo imali negativan rezultat i razdoblja igre u kojima smo trebali izgledati drukčije”, rekao je Čačić.

Stefan Ristovski dobio je udarac, a svi ostali su u redu. Po trenutačnoj reakciji nisam vidio neke probleme. O Shkupiju i Ligi prvaka ćemo pričati kad prespavamo, ali mislim da je ova utakmica čak i dobro upozorenje. Ako nas čekaju ovakvi dvoboji u Europi, ne smijemo dozvoliti da na ovakav način dođemo u rezultatski minus. Ali, ponavljam, treba čestitati igračima. Nije lako vratiti se i preokrenuti rezultat. Pokazali su moral, htijenje i dosta su se potrošili”, zaključio je trener Dinama Ante Čačić.

SuperSport HNL, 1. kolo: Dinamo – Lokomotiva 3:2 – osnovne informacije

• Stadion Maksimir, Zagreb, 15. srpnja 2022.
  • Sudac: Dario Bel (Osijek), Gledatelja: 4.320
  • Crveni karton: Marić (78. – prekršaj)
  • Strijelci: 0:1 Kulenović (4.), 0:2 Ibrahim (22.), 1:2 Drmić (25.), 2:2 Drmić (34.), 3:2 Menalo (90+1.)
  • Dinamo: Livaković – Ristovski (77. Moharrami), J. Šutalo, Theophile, Bočkaj (24. Drmić) – Ademi; Špikić (77. Menalo), Ljubičić, Ivanušec, Oršić (58. Mišić) – Petković; Trener: Ante Čačić; web: gnkdinamo.hr;
  • Lokomotiva: Santini – Vranjković, Mersinaj, Soldo, Milićević – Smakaj (46. Bubanja), Marić; Ibrahim (90+2. Goričan), Çokaj, Pivarić – Kulenović; Trener: Silvijo Čabraja; web: nklokomotiva.hr;