hrvatska - škotska / euro 2020 / croatia - scotland

EURO 2020: Hrvatska i Škotska igrali u Glasgowu – Vatreni pobijedili 3:1

Hrvatska i Škotska reprezentacija odigrali su odličnu utakmicu u trećem kolu skupine D na Europskom nogometnom prvenstvu EURO 2020. Vatreni su maestralnom izvedbom pobijedili Škote rezultatom 3:1 i tako su se u velikom stilu plasirali u osminu finala Eura. Golove za Hrvatsku postigli su Nikola Vlašić, Luka Modrić i Ivan Perišić, dok je strijelac za Škotsku bio McGregor.

Dodajmo da je Engleska u drugom susretu skupine D slavila protiv Češke rezultatom 1:0. Zbog međusobnih omjera Hrvatska je pobjedom nad Škotskom izborila drugo mjesto u skupini. U osmini finala borit će se u ponedjeljak, 28. lipnja u Kopenhagenu. Tamo ju čeka reprezentacija koja će završiti kao drugoplasirana u skupini E, a protivnici joj mogu biti Španjolska, Švedska, Slovačka i Poljska.

Utakmica se igrala u Glasgowu na stadionu Hampden Park u utorak, 22. lipnja 2021. godine u 21 sat. Susret je Škotska bolje započela. Nakon samo deset sekundi izborili su korner, a nakon njega odmah i drugi. Oba ih je izveo Andrewa Robertsona, no, lakoćom ih je odbila hrvatska obrana.

U šestoj minuti Škotska je ozbiljno zaprijetila, ali Hrvatska se lako obranila

Nakon oduzete lopte Škoti su krenuli prema hrvatskom golu. McGinn je s ruba kaznenog prostora loptu nabacio Cheu Adamsu, no, nju je boksao Dominik Livaković. U 10. minuti Škoti su opet zaprijetili. S 25 metara udaljenosti od gola Hrvatske pucao je Che Adams, ali lopta je otišla malo pokraj gola.

Onda je došla 17. minuta. Nikoli Vlašiću loptu je u kazneni prostor dodao Josip Juranović, a hrvatski veznjak mirno je s desetak metara svladao Škotskog golmana. Škoti su nakon primljenog gola zaprijetili već u 24. minuti. Dykes je pucao glavom malo pored gola, ali su Škoti uspjeli vratili loptu u igru. Nekako je došla do McGinna koji je pucao s 15 metara, ali je Livaković ponovo bio siguran.

Škotska je u 33. minuti bila primorana zamijeniti igrača

Stoper Grant Hanley zbog ozljede je napustio teren, a zamijenio ga je Scott McKenna. Ubrzo nakon toga zagužvalo se ispred hrvatskog gola. Robertson je ubacio u 42. minuti loptu, a Domagoj Vida nije ju uspio izbiti nego ju je izbacio na rub kaznenog prostora. Na nju je naletio McGregor i lijepim udarcem svladao Livakovića.

Prvu veliku priliku u drugom dijelu imala je Hrvatska u 50. minuti. Joško Gvardiol uzeo je loptu koja je došla iza leđa Škotske obrane i sam istrčao pred Marshalla. No, golman Škotske prvi je došao do lopte i zaustavio Gvardiola. U 62. minuti pao je pogodak vrlo sličan Škotskom. Nakon centaršuta u škotski šesnaesterac lopta je odbijena pred kazneni prostor. Kao malo ranije McGregor, Luka Modrić je naletio na loptu i prekrasno pogodio za 2:1.

Nakon vodstva Hrvatske Škoti su imali loptu i stvarali prilike, ali su bili potpuno bezopasni

A i taj presing je trajao samo nekoliko minuta. Vatreni su ubrzo nametnuli svoju igru i počeli prijetiti škotskom golu. Tako je u 77. minuti ta inicijativa urodila plodom. Hrvatski kapetan Luka Modrić izveo je korner i plasirao loptu u kazneni prostor. Tamo je najviši bio Ivan Perišić koji ju je poslao u suprotni kut i zabio za 3:1. Taj rezultat je ostao od kraja susreta.

Podsjećamo, Engleska je u drugom susretu skupine D pobijedila Češku 1:0 na Wembleyju. Englezi su pobjedom osvojili prvo mjesto u skupini, dok je Hrvatska druga. Česi su treći, a Škoti s jednim bodom četvrti. Hrvatska je do osmine finala došla porazom od Engleske, remijem s Češkom i pobjedom nad Škotskom. Više informacija o nogometnom natjecanju EURO 2020 doznajte na mrežnim stranicama na adresi uefa.com/uefaeuro-2020.

EURO 2020 – skupina D – HRVATSKA – ŠKOTSKA 3:1 (1:1)

• Hampden Park, Glasgow.
  • Sudac: F. A. Rapallini (Argentina)
  • Strijelci: 1:0 – Vlašić (17′), 1:1 – McGregor (42′), 2:1 – Modrić (62′), 3:1 – Perišić (77′)
  • Žuti kartoni: Lovren (26′), McKenna (34′)
  • Hrvatska: Livaković, Gvardiol (71′ Barišić), Vida, Lovren, Juranović, Brozović, Modrić, Kovačić, Vlašić (76′ Ivanušec), Perišić (81′ Rebić), Petković (70′ Kramarić); izbornik: Z. Dalić
  • Škotska: Marshall, Tierney, Hanley (33′ McKenna), McTominay, Robertson, McGregor, McGinn, Armstrong (70′ Fraser), O’Donnell (84′ Patterson), Adams (84′ Nisbet), Dykes; izbornik: S. Clarke