krc genk - gnk dinamo zagreb | uefa europa league | season 2021./2022.

Genk – Dinamo 0:3 | Plavi u 2. kolu Europske lige razbili Belgijance i osokoljeni u četvrtak, 21. listopada 2024. godine idu u Beč na obračun sa Rapidom!

Dinamo je u utakmici 2. kola skupine H Europske lige nadigrao belgijski Genk rezultatom 3:0! Kako je iste večeri West Ham United u Londonu pobijedio momčad bečkog Rapida s 2:0, Englezi su preuzeli vrhu ljestvice sa šest bodova. Iza njih su Dinamo i Genk koji imaju po tri te Bečani koji su zasad bez bodova. U sljedećem kolu koje se igra u četvrtak, 21. listopada, Dinamo gostuje kod Rapida.

Junak ove utakmice je Bruno Petković, nova Dinamova Desetka! Način kojim je s bijele točke vagao suparničkoga vratara i smjestio mu loptu samo nekoliko centimetara pored stajne noge, neodoljivo je podsjetio na utakmicu igranu na isti datum prije 24 godine – na pobjedu Dinama protiv Grasshoppersa u Zürichu s 5:0. I mnogo je sličnosti s tadašnjega gostovanja plavih u Švicarskoj i sadašnjega blistavog izdanja u Belgiji.

Naime, i tada je suparnik, kao sada Genk, ostao s igračem manje pri vodstvu Plavih s 2:0. I tada je Robert Prosinečki, baš kao i sad Petković, dvaput zatresao mrežu iz jedanaesterca čekajući suparničkoga vratara na krivoj nozi. I to laganim udarcem kojim se lopta mirno i sporo kotrljala u mrežu! Jedina je razlika što je udarce s bijele točke tada branio Boris Smiljanić, branič koji je morao navući rukavice nakon isključenja vratara kad su već bile iskorištene sve zamjene. A ove Petkovićeve plotune ipak je nastojao obraniti glavni Genkov golman čuvar mreže Maarten Vandevoordt. Nasreću, to mu nije pošlo za rukom.

Modra priča se “otvorila” u 10. minuti kada je Arijan Ademi presjekao loptu između dvojice suparnika duboko na svojoj polovici

Potom je u prodoru doslovno “prokrčio” put pored dvojice Genkovih braniča i otvorio koridor po lijevoj strani. Pronašao je Duju Čopa, a on je proigrao Mislava Oršića koji je dotrčao iz sredine. Oršić je povratnu loptu dodao Luki Ivanušecu u peterac, a Luka ju je mirno prihvatio pa “vagom” čekao da suparnici otkližu u prazno. Potom je mirno zakucao loptu u mrežu.

Pobjedu su zaokružila dva pogotka Brune Petkovića s bijele točke. Prvi gol je pao u sučevoj nadoknadi prvoga dijela, a potom i u 67. minuti. Na izmaku prvoga dijela Genkov zadnji vezni, Bastien Toma, u svom je kaznenom prostoru neoprezno zamahnuo prema lopti. Nju je već bio dodirnuo Čop, a Toma je dohvatio njegov gležanj i bilo je jasno da Plavi već mogu namještati loptu na bijelu točku.

Novi je kazneni udarac uslijedio nakon sjajnoga ubačaja Josipa Mišića

S desne je strane vješto zavrnuo ljevicom u sredinu, a vratar Vandevoordt je izletio u prazno. Lopta je letjela ka Oršiću kojega je objema rukama ispred prazne mreže zgrabio Genkov desni branič Daniel Munoz. Posljedica tog nepromišljenog čina je bila jasna – dosuđen je jedanaesterac za Dinamo, a Munoza je isključen.

Plavi su još u 36. minuti bili nadomak drugom pogotku. Stefan Ristovski povukao je napad desnom stranom i proslijedio na krilo za Ivanušeca. Luka se spretno othrvao agresivnom čuvaru, ušao u kazneni prostor pa poslao povratnu Oršiću. Mislav je “potegnuo iz prve” i s 15 metara i uzdrmao gredu.

Samo pet minuta kasnije tresao se i okvir Dinamova gola

Junya Ito ubacio je iz slobodnog udarca s desne strane, a u gužvi kapetan Bryan Heynen iz okreta s desetak metara pogodio vratnicu. Dodajmo da je u prethodnoj akciji Dominik Livaković spretnom reakcijom spriječio pogodak, nakon što je Joseph Paintsil snažno gađao s lijeva sa sedam metara.

Dva putA je zaprijetio i Kristian Thorstvedt. Prvo u 15. minuti kad je nakon Munozove asistencije pucao iz prve sa samo šest metara i poslao loptu preko gola. Identičan je rasplet bio i četiri minute kasnije, kad je silovito tukao sa 17 metara. Dinamo je dominirao u ovoj utakmici i najavio novo Dinamovo europsko proljeće! Podržimo naše Plave!

Europa liga – skupina H – 2. kolo: Genk – Dinamo 0:3

• Genk: Vandevoordt – Munoz, Cuesta, Lucumi, Arteaga – Heynen, Toma (70. Preciado); Ito (70. Eiting), Thorstvedt (64. Bongonda), Paintsil (64. Tresor) – Onuachu (76. Ugbo); Trener: John van den Brom; Web: krcgenk.be;
  • Dinamo: Livaković – Ristovski, Lauritsen, Theophile, Franjić (70. Leovac) – Mišić, Ademi (64. Gojak); Ivanušec (83. Baturina), Petković (83. Andrić), Oršić – Čop (70. Menalo); Trener: Damir Krznar; Web: gnkdinamo.hr;
  • Sudac: Mattias Gestranius (Finska)
  • Strijelci: 0:1 Ivanušec (10.), 0:2 Petković (45+3. – 11 m), 0:3 Petković (67. – 11 m)
  • KRC Genk Arena, Genk, Belgija, 30. rujna 2021.