gnk dinamo zagreb - stadion maksimir - arieal photo - rujan 2012.

Dinamo pogotkom Oršića pobijedio Osijek u derbiju 21. kola HT Prve lige

Dinamo je u derbiju 21. kola HT Prve lige koji se na stadionu Maksimir igrao u subotu, 13. veljače 2021. godine, svladao Osijek s 1:0, pogotkom Mislava Oršića u 15. minuti. Ovom pobjedom su plavi zadržali prvo mjesto na ljestvici s tri boda više u odnosu na prvog pratitelja – NK Osijek. Nakon Dinamove dominantne igre u prvom poluvremenu gdje su postigli gol, ali imali i mnoge propuštene prilike, Osijek je u drugom dijelu zaigrao riskantnije te su “krenuli u lov” na izjednačenje. No, i na samom otvaranju drugoga dijela Dinamo je bio blizu novom pogotku, ali lopta je pogodila vratnicu.

Gostima je u nastavku “vjetar u leđa” u 77. minuti dao crveni karton (i isključenje) Stefana Ristovskog. Zanimljivo da je ova utakmica za Ristovskog, desnog beka i makedonskog reprezentativca, bila prva u Dinamovom dresu, a teren je morao napustiti zbog drugog žutog kartona “zarađenog” zbog prekršaja na Ramonu Mierezu.

GNK Dinamo je poveo već u 15. minuti kada je Mislav Oršić iskoristio pogrešku Osječana. Bruno Petković zavrnuo je loptu s desne strane u kazneni prostor, Igor Silva na 15 metara od vrata nespretno pokušao uštopati vanjskim dijelom kopačke, pri čemu mu je lopta malo pobjegla. U tom je trenutku pojavio se Oršić, zgrabio loptu i spretnim udarcem je skrenuo u suprotni donji kut, pored istrčaloga vratara Ivice Ivušića.

Sano šest minuta kasnije Dinamo je ponovno imao priliku povećati vodstvo

Petković je “unio nered” u suparničkom kaznenom prostoru. Spretno je prihvatio loptu nakon što se poskliznuo Josip Vuković, potom asistirao Oršiću koji je s lijeve strane desnom (šuterskom) nogom gađao suprotne rašlje. No, lopta je za tek nekoliko centimetara promašila okvira gola.

Vratar Ivušić je nakon ove prilike još dva puta u prvom dijelu igre spašavao Osijek. Joško Gvardiol povukao je kontranapad u 32. minuti te su plavi u gužvi u kaznenom prostoru izigrali obranu Osijeka “malonogometnim” dodavanjima iz prve… Oršić je proigrao Petkovića – on je loptu petom vješto ostavio Luki Ivanušecu koji je gađao donji kut vrata, ali osječki je golman je udarac uspio obraniti i skrenuti loptu izvan igrališta. Na samom kraju poluvremena zaustavio je i udarac kapetana Arijana Ademija.

Posebno je uzbudljivo bilo na otvaranju drugoga dijela utakmice Dinamo – Osijek

Ivanušec u 47. minuti prihvatio loptu na desnoj strani, došao do Osijekovog kaznenoga prostora i pogodio suprotnu stativu! Šest minuta kasnije Mierez je povukao Osijekov napad po lijevoj strani pa je Bartol Franjić u pokušaju izbijanja lopte zahvatio Laszla Kleinheislera, pri čemu je sudac Ivan Bebek pokazao na jedanaesterac za goste.

No, pregledom VAR-a ustanovili su da je Mierez u trenutku primanja lopte bio u zaleđu. Brzo nakon toga Ivanušec je dodao loptu Petkovića koji je u kontranapadu proslijedio dugu loptu u kazneni prostor za Lovru Majera, no, Ivušić je u zadnji trenutak uspio uhvatiti loptu.

Osječani su žustrije krenuli u lov na izjednačenje

Dominik Livaković je dvjema efektnim reakcijama u razmaku od jedne minute spriječio pogodak! Prvo je Petar Bočkaj snažno loptu zavrnuo iz slobodnoga udarca s desne strane, Danijel Lončar ju je silovito proslijedio glavom, a Dinamov vratar paradom izbio. Već je u sljedećoj akciji ponovno pokušao Bočkaj – pucao je pod gredu, ali je Livaković loptu novim “letom” izvadio iz kuta.

Pucao je po golu i Kleinheisler, čija je lopta u 71. minuti s 25 metara preletjela malo preko gola. U dva su navrata Osječani izbijali loptu iz vlastitoga peterca. Prvo nakon kombinacije Petković – Ademi te ubrzo nakon Petkovićevog slaloma kojim je prošao kompletnu obranu, no ne i Lončara, koji je loptu izbio pred gol-crtom.

Sjajnu “minijatura” Ivanušeca u 80. minuti

U nezadrživom prodoru Luka Ivanušec je prošao pola Maksimir, probivši se kroz “šumu” od četvorice suparničkih igrača. Prošavši obranu proigrao je Oršića koji je projurio lijevim krilom, ali poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

U zadnjoj, 11. minuti (!) sučeve nadoknade, Livaković je zaustavio i siloviti Boharov projektil s desetak metara s desne strane i tako osigurao Dinamovu zasluženu pobjedu. Dodajmo da sve novosti i informacije o Dinamu doznajte na njihovoj mrežnoj stranici na adresi gnkdinamo.hr.

HT Prva liga, 21. kolo: Dinamo – Osijek 1:0

• Dinamo: Livaković – Ristovski, Lauritsen, Theophile, Gvardiol – Franjić (81. Stojanović); Ivanušec, Ademi, Majer (67. Atiemwen), Oršić (90+4. Perić) – Petković / Trener: Zoran Mamić
  • Osijek: Ivušić – I. Silva, Škorić, Lončar (88. Guti), Miloš – Vuković (62. Jugović), Brlek (88. Lopa); Bočkaj (81. Erceg), Kleinheisler (81. Pilj), Bohar – Mierez / Trener: Nenad Bjelica
  • Strijelac: 1:0 Oršić (15.)
  • Sudac: Ivan Bebek (Rijeka)
  • Gledatelja: utakmica bez gledatelja
  • Stadion Maksimir, Zagreb / 13. 2 2021.