gnk dinamo zagreb | logo | 2020.

Dinamo je u Europskoj ligi u Klagenfurtu nadvisio Wolfsberger sa 3:0!

Dinamo ima novog heroja! Kapetan i novi plavi europski rekorder – Arijan Ademi – bio je “mozak” velike pobjede u Austriji. Pametnom i strpljivom igrom momčad trenera Zorana Mamića i igrom je i rezultatom nadvisila Wolfsberger u Klagenfurtu s 3:0. Tim rezultatom snovi o novom europskom proljeću polako dobivaju i jasne obrise!

Dodajmo da su CSKA i Feyenoord odigrali 0:0, što znači da je dva kola prije kraja natjecanja u Europskoj ligi Dinamo na vrhu ljestvice sa osam bodova, dok su se iza njega Feyenoord s 5, Wolfsberg s 4 te CSKA s tri boda.

Plasman u nokaut fazu (u novo europsko proljeće), izborit će dvije najbolje plasirane momčadi. U predzadnjem kolu koje se igra 3. prosinca 2020. godine Dinamo ide u goste Feyenoordu u Rotterdam, a CSKA dočekuje Wolfsberg. Zadnjeg dana natjecanja Plavi dočekuju CSKA, dok će se u Klagenfurtu sučeliti Wolfsberg i Feyenoord.

Dojmljiv je i podatak da Dinamo nakon četiri odigrana kola nije primio pogodak – punih 360 minuta igre!

Wolfsberger – Dinamo 0:3

Na suprotnoj strani Dinama stajala je donedavno zahuktala austrijska momčad koja je, primjerice, ove sezone nadigrala Feyenoord u gostima sa 4:1. Generator pobjede bio je kapetan Ademi koji je dojmljivim gardom i potezima vodio suigrače ka velikoj pobjedi.

A utakmicu će pamtiti i po vlastitom rekordu – Ademi je ove večeri upisao svoj 76. europski nastup za plave i time se izjednačio sa Sammirom na vrhu povijesne Dinamove ljestvice s najviše odigranih utakmica u europskim klupskim natjecanjima.

Austrijski blok ipak je prvi probio Lovro Majer u 60. minuti

Prvo je sjajno na desnoj strani proigrao Lirima Kastratija koji je zavrnuo “na drugu vratnicu”. Michael Novak ju je u padu izbio, ali na nju je ponovno natrčao Lovro Majer i silovitim udarcem ugurao i loptu i vratara u mrežu.

Ademijeva minijatura u 75. minuti za drugi pogodak plavih mami duboki naklon i pljesak. Presjekao je loptu kod aut-crte i u elegantnom se nezadrživom slalomu sjurio kroz suparničku obranu, u prašini je ostavio dvojicu braniča, a kad se domogao peterca, mirno je proslijedio loptu Bruni Petkoviću koji ju je samo poslao u praznu mrežu.

Bilo je to olakšanje i samom Petkoviću kojeg u ranijoj fazi utakmice dva puta promašio “zicer”

Priču je u prvoj minuti sučeve nadoknade zaključio Luka Ivanušec i to nakon akcije koju je također inicirao sveprisutni Ademi. Dinamov kapetan je proigrao Marka Tolića koji se sjajnim potezom oslobodio čuvara i vratio loptu kapetanu, da bi ju u nastavku akcije proslijedio Ivanušecu, a on sa 17 metara plasirao u sami kut.

Malo je nedostajalo da Dinamovci barem jednom pogode mrežu u samoj završnici prvoga poluvremena. U nešto više od tri završne minute plavi su triput priredili nered u srcu suparničkoga kaznenog prostora. Prvo je Mislav Oršić u 42. minuti s lijeve strane vješto zavrnuo desnom nogom. Loptu je na drugoj vratnici nespretno dohvatio domaći lijevi branič Jonathan Scherzer i pritom iznenađujuće asistirao Petkoviću na vrhu peterca. Iako je bio sam pred vratarem Manuelom Kuttinom, Dinamov napadač nije uspio najbolje zahvatiti loptu, petom ju je pokušao skrenuti u kut, ali ju je domaći čuvar mreže uspio uloviti.

Već je u sljedećem napadu ponovno Oršić zavrnuo s lijeva u sredinu

Ademi je u naletu silovito pucao iz prve, ali i ovaj je put Kuttin uspio spriječiti naoko siguran pogodak. U sučevoj nadoknadi prvoga dijela Joško Gvardiol u gužvi je u kaznenom prostoru sjajno ostavio loptu Ademiju, koji ju je vješto primirio desnom i odmah potom lijevom nogom s desetak metara ipak poslao malo preko vrata.

Prvi su ipak zaprijetili Austrijanci kad je Mario Leitgeb u 16. minuti snažno gađao iz prve sa 17 metara pod samu gredu, ali je maksimirski vratar Dominik Livaković bez suviše poteškoća uhvatio neugodnu loptu. Plavi su snažnije pritisnuli u 23. minuti, Sadegh Moharrami povukao je napad, na desnoj strani proigrao Lirima Kastratija koji je iz prve zavrnuo na bližu vratnicu, Petković pokušao snažnim volejem, ali domaći su u zadnji trenutak uspjeli izbiti loptu u korner. No, zato su plavi sve te propuštene prilike obilato nadoknadili u drugom dijelu…

Više o Dinamu doznajte na mrežnoj stranici Dinama na adresi gnkdinamo.hr.