Sunset Clause, dugo očekivani album grupe Paul the Walrus konačno je izašao i moramo reći da svojim glazbenim izričajem neodoljivo podsjećaju na Beatlese, ali s daškom indie zvuka. Ime albuma je poteklo od legalnog termina “Sunset Clause”, što je klauzula koja cijeli ugovor proglašava ništavim nakon datuma određenog u toj klauzuli. Do imena je došao osnivač benda Borna Mijolović, koji u slobodno vrijeme editira poslovne podcastove te ga je izvukao iz jednog knjigovodstvenog podcasta.
Album Sunset Clause je u potpunosti snimljen i izmiksan u DIY produkciji na laptopu starom 10 godina. I to u njegovoj spavaćoj sobi! Osebujni glazbenici Borna Mijolović, Ivan Luić, Martin Trgovec Greif i Miro Kadijević ne kriju koliko je truda utkano u svaku pjesmu. A to se doista može osjetiti u kvaliteti izvedbe i riječima njihovih pjesama.
S albuma su do sada već objavljeni neki singlovi. Među njima su Breathe, snimljen u Londonu s londonskim glumcem Scottom McKenziem te Shade, koji je animirani projekt Mirte Filipović, Bornine djevojke koja je zaslužna za sav vizualni identitet benda. Naslovnicu albuma potpisuje Mirta te kao svoju inspiraciju navodi nostalgiju vizuala reklama za sladolede i slatkiše ranih 90-tih.
Bend uskoro kreće na veliku europsku turneju
Do sada Paul the Walrus bilježi nastupe na najvećim hrvatskim festivalima, poput INmusic festivala i Ferragosto Jama. Također, uz svoj nadolazeći album planiraju ići i na europsku turneju. Paul The Walrus je izabran za Europavox Top 10 Bands of November, a imali su live nastup na HRT-u u emisiji Garaža. Dodajmo da ih je prvi hrvatski Music Export Office uključio u kategoriju On The Move, kao bend spreman za export u inozemstvo! Više ovom bendu možete doznati na njihovoj Bandcamp stranici.
“Zvuk albuma je drugačiji nego moja prijašnja izdanja. Pri stvaranju albuma Sunset Clause sam dosta koristio umjetne i plastične zvukove syntha da stvorim nostalgični sound koji me asocira na plastične dječje instrumente. Tijekom snimanja albuma jako sam bio inspiriran Weezerom, Blurom, Beach Boysima i naravno Beatlesima. Zato je ovaj album obilježen nostalgičnim, ali i nešto modernijim zvukom. Što je ipak malo drugačije naspram mojih prijašnjih izdanja. Proces stvaranja albuma je logično bio dugotrajan i težak. Osim što sam sve u njemu sam radio, morao sam se šaltati između svog day joba editiranja suhoparnih i beskonačnih financijskih podcastova i nakon toga probati raditi plastične 90-s synthpop pjesme. Album je snimljen pola-pola u ne ventiliranoj garaži u utrobi Trešnjevke i mojoj spavaćoj sobi. Malo je za reći da je album DIY. To je baš težak posao”, rekao je osnivač benda Borna Mijolović.