Nakon što ju je uveo u pet najvećih hrvatskih gradova, Telemach nastavlja uvoditi svoju “10 Giga mrežu” i u manje gradove. A ova tvrtka to radi kako bi korisnicima omogućila brzine “koje imaju stanovnici Singapura, New Yorka, Tokija i ostalih vodećih tehnoloških gradova.
Kako bi gradovima i mjestima diljem Hrvatske omogućio razvojni potencijal koji najbrža optička mreža donosi cjelokupnoj zajednici, Telemach nastavlja intenzivno graditi dalje pa su tehnološki napredne fiksne usluge već sada dostupne i korisnicima u Vinkovcima, Čakovcu, Zaprešiću i Karlovcu, a uskoro i u Sisku. Također, u ovoj je, 2023. godini, u planu i početak izgradnje optičke mreže u Vukovaru. A u nadolazećem će se razdoblju mreža nastaviti širiti u preostalim četvrtima u već pokrivenim, većim gradovima.
- PROČITAJTE VIŠE: Jesen u Zagrebu 2023 – pregled jesenskih događanja i manifestacija u hrvatskoj metropoli
Telemach tako do kraja 2027. godine planira pokriti trećinu Hrvatske, odnosno 500 tisuća kućanstava. Osim što 10 Giga optičkom mrežom unaprjeđuje korisničko iskustvo, Telemach time značajno doprinosi i digitalizaciji zemlje. Naime, tvrtka je investicijom od 100 milijuna eura u izgradnju najsuvremenije optičke mreže prekinula stagnaciju fiksne mreže u Hrvatskoj. Tako je, kao posljednji teleoperator koji je ušao na hrvatsko tržište, iskoristio svoju izazivačku poziciju i postao prvi telekom koji je 2021. godine krenuo u smjeru snažnije digitalizacije Hrvatske prateći europsku razinu.
Telemach otvara perspektivu brojnim granama gospodarstva koje svoj rast i razvoj vežu uz tehnološki napredak
To potvrđuje i nedavno objavljeno Digitalno desetljeće, prvo izvješće o tehnološkom razvoju Europe. A prema kojem je Hrvatska postigla napredak u razvoju fiksne digitalne infrastrukture, posebno implementacijom optičke mreže, s 39 na 54 posto u promatranom razdoblju. No, iako digitalna transformacija hrvatskog gospodarstva i društva napreduje, najveći doprinos ostvarenju ciljeva Europska komisija očekuje upravo u području još snažnije pokrivenosti optičkom fiksnom mrežom. Ali i u digitalizaciji poslovanja.
Optika otvara perspektivu brojnim granama gospodarstva koje svoj rast i razvoj vežu uz tehnološki napredak. I tu leži neiskorišteni potencijal za poboljšanje digitalnog intenziteta, posebno kod malih i srednjih poduzeća. Ona pogoduje svim industrijama, budući da podiže efikasnost i pouzdanost poslovanja, smanjuje troškove. Također, ona otvara mogućnost fleksibilnog seljenja poslovnih aplikacija u cloud.
10 Giga optička mreža korisnicima omogućava brzo i jednostavno dijeljenje velikih datoteka. Ali omogućava i vrhunsku kvalitetu video poziva te pristup cloud servisima u realnom vremenu. Također, zbog niske latencije osigurava vrhunsko gaming i streaming iskustvo te virtualnu i proširenu stvarnost u 4K i 8K rezoluciji. Prednost velikih brzina vidljiva je i u IoT segmentu gdje se istodobno povezuje više različitih uređaja, pri čemu svi ukućani ili kolege u uredima imaju vrhunsko iskustvo korištenja. Više informacija o optičkoj mreži možete doznati na Wikipediji.